2020 School Districts

2020 FACTS FOR CITIZENS

WASHINGTON COUNTY

SCHOOL DISTRICTS

AVELLA AREA SCHOOL DISTRICT  

District includes:
Region I: Cross Creek;
Region II: Hopewell & W. Middletown;
Region III: Independence
   1000 Avella Rd.       Avella, PA 15312
  Phone: 724-356-2218    Fax: 724-356-2207
  Email:bentzd@avellasd.org
  Web: www.avellasd.org
Meeting:  7 PM 3rd Wed. except 4th Wed. in Jun. and 1st Wed. in Dec.   Jr./Sr. High Library
School board:  Leslie Cunningham, President        2021    Independence Township
  Leslie R. Thames, Vice President    2023   Hopewell Township
  Corey McConn, Treasurer                2021     Cross Creek Township

  Jeffrey Devenney                                2023    Independence Township

  Melissa Dryer                                      2021    Hopewell Township
  James Gagich                                      2023    Cross Creek Township
  Sharon Hixenbaugh                          2021     Hopewell Township
   Summer Miller                                  2023     Independence Township
   Emanuel A. Paris, IV                        2023     Cross Creek Township
Superintendent: Cyril Walther

BENTWORTH SCHOOL DISTRICT   

District includes:
Bentleyville, Cokeburg, Ellsworth, N. Bethlehem, and Somerset; elections at large.
  150 Bearcat Dr.       Bentleyville, PA 15314
  Phone: 724-239-2861        Fax: 724-239-2865
  Email: dbabirad@bentworth.k12.pa.us
  Web: bentworth.org
Meeting:  1/21, 2/18, 3/16, 4/20, 5/11 & 18, 6/15 & 22, 8/17 & 21, 9/21, 10/19, 11/16,  12/7 at  6:30 PM, District Office Conference Room
School board:  Adam McMurray, President          2023
  John Petrisek, Vice President        2021
  Lisa Stout-Bashioum, Treasurer   2021 

  Betty Bellicini                                    2021
  Nancy Brady                                       2023 
  Matt Harding                                     2021
   Michael Mannng                              2023
   Judith McCarty                                 2021
   John Marchezak                               2023
Superintendent: Scott S. Martin

BETHLEHEM-CENTER SCHOOL DISTRICT   

District includes:
Region I: Centerville 1,2,3,4, & 6;
Region II: Centerville 5 and East Bethlehem;
Region III: Beallsville, Deemston, Marianna & W. Bethlehem
  194 Crawford Rd.       Fredericktown, PA 15333
  Phone: 724-267-4910    Fax: 724-267-4906
  Email: zibridgdag@bcasd.net
  Web: BCASD.NET
Meeting:  4th Mon. except when Monday is a holiday – then Tuesday 7 PM

                     Administration Building
School board:   James A. Gwyer, President               2023     Region I
   Shawna Roberts, Vice Pres                2021
   Sam Marcoline, Treasurer                 2021 
   Christine Hundertmark, Secretary  2023  Region III  

  Joseph Brown                                       2023       
  Donald Crile                                          2021     Region III         
  Christian McDaniel                             2023  
  Bobbie Zelenick                                    2023
John Greenlee                              2021     Region II   
Interim Superintendent: Christopher S. Sefcheck

BURGETTSTOWN AREA SCHOOL DISTRICT  

District includes:
Region 1: Hanover & Jefferson;
Region 2: Burgettstown & Smith 2, 4, 7;
Region 3: Smith 1, 3, 5, 6.
  100 Bavington Rd.       Burgettstown, PA 15021
  Phone: 724-947-8136    Fax: 724-947-8143
  Email: jodonnell@burgettstown.k12.pa.us
  Web: www.burgettstown.k12.pa.us
Meeting:  7:00 PM, 2nd Monday, Burgettstown Elementary School Library, Second Floor,       100 Bavington, Burgettstown, PW
School board:   Christopher Kramer,  President        2021     Region 1  Hanover Twp
   Jon Vallina , Vice President                2021    Region 3  Smith Twp
   Melissa Secco, Secretary                      2023    Region 1   Hanover Twp

    William Price, Treasurer                     2021   Region 3   Smith Twp

    Timothy Burgoyne                                2023   Region 1   Jefferson Twp

    Kevin “Kip” Kuzior                                2023   Region 2   Smith Twp
   Amy Lemmon                                         2023   Region 3    Smith Twp
   Carrie Lonick-Snatchko                        2023   Region 2   Burgettstown Boro

   Christopher Matalik                              2021    Region 2   Burgettstown Boro

Superintendent: Dr. James M. Walsh

CALIFORNIA AREA SCHOOL DISTRICT 

District includes:
Region I: California 1,2,4;
Region II: California 3, W. Brownsville 2, W. Pike Run;
Region III: Allenport, Coal Center, Elco, Long Branch, Roscoe
11 Trojan Way    Coal Center, PA 15423
Phone: 724-785-5800    Fax: 724-785-4866
Email: bastinm@calsd.org   Web: www.calsd.org
Meeting:  3rd Wed., 6 p.m., H.S. Library
School board:   

Barry R. Niccolai, President   2021    Region I
John Bitonti, Vice Pres.           2023    Region III
Amy Todd, 2nd Vice Pres.       2021     Region II

Eric Amber                                 2021     Region I
Ben E. Neil                                 2023     Region I
Chad Ross                                  2023      Region II
Diane Scrip                                2021       Region III
Diane Zielensky                        2023      Region III
Maria Ziolecki                           2023      Region II           
Superintendent: Michael S. Sears

CANON-MCMILLAN SCHOOL DISTRICT  

District includes Regions:
Canonsburg except 1-4;        N. Strabane;      Cecil and Canonsburg 1-4.
  1 N. Jefferson Ave.       Canonsburg, PA 15317
  Phone: 724-746-2940    Fax: 724-746-9184
  Web: www.cmsd.k12.pa.us
Meeting:  2/20, 3/26, 4/16, 5/21, 6/25, 8/6, 8/13, 9/17, 10/22, 11/19 at 7 PM,

                     12/10 after 6PM reorganization meeting, Administration Building
School board:  Darla Bowman-Monaco, President   2021     Region: Cecil

  Manuel Pihakis, Vice President          2023     Region: Canonsburg
  Michael Caporizzo,   Treasurer           2023     Region: Cecil
  Mary Beth Kline                                     2021     Region: Canonsburg
  Zeffie Carroll                                          2023      Region: N. Strabane
  Mark Dopudja                                        2023     Region: Cecil
  Joseph Zupancic                                    2023     Region: N. Strabane
  Peter Moniodes                                      2023     Region: N. Strabane
  Bernard Price                                          2021     Region: Canonsburg
Superintendent: Michael W. Daniels

 CHARLEROI AREA SCHOOL DISTRICT   

District includes: Charleroi, Dunlevy, Fallowfield, N. Charleroi, Speers, Stockdale, Twilight.  

  Elections at large.
  125 Fecsen Dr.       Charleroi, PA 15022
  Phone: 724-483-3509    Fax: 724-483-3776
  Email: jfilander@charleroisd.org
  Web: www.charleroisd.org
Meeting:  3rd Tues., 7 PM, HS Community Room
School board:  Kenneth Wiltz, President              2021
   Adele Hopkins, Vice President   2023
   Barbara Pepper, Treasurer          2021
   Joseph Caruso                                2021
   Heather Keranko                           2023
   Thomas Nutting                             2021
   Elaine Pappasergi                          2023
   Antonia Pellegrini                          2023
   Charles Yakich                                2023
Superintendent: Dr. Edward J. Zelich

CHARTIERS-HOUSTON SCHOOL DISTRICT    

District includes: Chartiers, Houston; elections at large
  2020 W. Pike St.       Houston, PA 15342
  Phone: 724-746-1400    Fax: 724-746-3971
  Web: www.chbucs.k12.pa.us
Meeting:  3rd Mon., 6:30 p.m., Admin. Office Board Rm.
School board:  Richard M. Hall, President             2021
  Fred R. Rockage, Vice President    2021
  Christopher J. Hess, Sec.                 2023
  Richard A. Caumo, Jr., Treasurer  2023

  Shelley A. Brose        2021

  Jay C. Johnson          2023
   Jon A. Kelly               2021
   Mike Kolovich          2023
   Laurie Popeck          2023

Superintendent: John George

FORT CHERRY SCHOOL DISTRICT
District includes: McDonald, Midway, Mt. Pleasant; Robinson; elections at large as of 2013
  110 Fort Cherry Rd.       McDonald, PA 15057
  Phone: 724-796-1551    Fax: 724-796-0065
  Email: jjacoby@fortcherry.org
  Web: www.fortcherry.org
Meeting:  4th Mon. (with some holiday exceptions), 6:30 PM, High School Learning Commons
School board:  Jeanine Miles, President              2021
  Melinda Errett , Vice President   2023
  Cynthia Gaskill, Treasurer            2021
  Eugene Briggs                                 2021
 Dawn Fiori                                        2021
  Jodi McKay                                      2023
  Beverly Schwab                               2023
  Julie Sepsey                                     2023
  Louis R. Ursitz                                2023    
Superintendent: Dr. Jill M. Jacoby

MCGUFFEY SCHOOL DISTRICT   

District includes:
  Region I: Blaine, Claysville, Donegal;
  Region II: Buffalo, Green Hills, E. Finley, W. Finley;
  Region III: Morris, S. Franklin
  90 McGuffey Dr.       Claysville, PA 15323
  Phone: 724-948-3731    Fax: 724-948-3769
  Email: kolate@mcguffey.k12.pa.us
  Web: www.mcguffey.k12.pa.us
Meeting:  3rd Thurs. following 6PM committee mtg except Jun., 2nd Thurs & Dec 1st Thurs after 7 PM reorganization mtg.
School board:  Carl Group, President                2021     Region III
  Jeffrey Ross, Vice President     2023     Region III
  David Haines                               2023     Region I
  Scott Harden                                2023     Region II
  Zonie Jackson                              2023     Region II
  Kenneth Leasure                          2021     Region III
 Betty Single                                    2023     Region I
 Richard Shriver                             2021     Region I
 Edward Szygenda                         2021      Region II
Superintendent: Dr. Erica L. Kolat

PETERS TOWNSHIP SCHOOL DISTRICT 

District includes: Peters Township; elections at large.
  631 E. McMurray Rd.        McMurray, PA 15317
  Phone: 724-941-6251    Fax: 724-941-6565
  Email: hollowayc@pt-sd.org
  Web: www.ptsd.k12.pa.us
Meeting:  3rd Mon., 7:30 PM, Administration Building
School board:  Thomas W. McMurray, President            2023
  Rebecca Bowman, Vice President             2021
  Minna Allison                                               2023
  Lisa Anderson                                               2021
  Rolf Briegel                                                    2023
  Ronald Dunleavy                                          2023
  Jennifer Grossman                                       2023

  Dr. Jamison Hardy                                       2021
  Dan Taylor                                                      2021
Superintendent: Dr. Jeannine French

Ringgold School District   

District includes:
Region I: Carroll 1,3,4, Donora;
Region II: Carroll 2,5, Monongahela, New Eagle;
Region III: Finleyville, Nottingham, Union;
At large: regions I, II, III.
  400 Main St.       New Eagle, PA 15067
  Phone: 724-258-9329    Fax: 724-258-5363
  Email: apiscioneri@ringgold.org
  Web: ringgold.org
Meeting:  3rd Wed., 7 P, Administration Bldg.,

                     400 Main St., New Eagle, PA
School board:  William C. Stein, Jr.,   President          2023    
  James R. Dodd, Vice President             2021    
  Sherrie L. Garry, 2nd Vice President   2021 

  Carol F. Flament                                      2021  
  Harley Bobnar                                          2023      
   Jason H. Gerard (appt)                          2021    
   Gene R. Kennedy                                    2023    
   Lawrence L. Mauro                                2021    
   Maureen A. Ott                                       2023 
Superintendent: Ms. Megan Van Fossan

TRINITY AREA SCHOOL DISTRICT       

District includes:
Region I: Amwell, N. Franklin;  Region II: Canton; Region III: S. Strabane
  231 Park Ave.       Washington, PA 15301
  Phone: 724-223-2000    Fax: 724-228-2640
  Email:walzj@trinitypride.org
  Web: www.trinitypride.org
Meeting:  1st and 3rd Thurs., 6:00 p.m., Board Room, Trinity Hall (except Jan., July, & Dec.)

School board:
  Mrs. Jennifer Morgan, President       2023     South Strabane
  Mrs. Frances Eates, Vice President    2021     N. Franklin/Amwell

  Mrs. Penelope Caleffe, Treasurer       2023     Canton
  Mr. Daniel Piatt                                     2021      South Strabane

  Mr. Thomas Durbin                              2021      Canton
  Mr. Sean Dobich                                    2023     N. Franklin/Amwell
  Mr. James P. Knapp                              2023     South Strabane
  Mr. Gregory Rudman                            2023     Canton

  Mr. J. R. Slagle                                       2021      N. Franklin/Amwell
Superintendent: Dr. Michael P. Lucas

WASHINGTON SCHOOL DISTRICT       

District includes:
E. Washington, Washington; elections at large.
  311 Allison Ave.       Washington, PA 15301
  Phone: 724-223-5000    Fax: 724-223-5050
  Email: lcoffield@prexie.us 
  Web: www.prexie.org
Meeting:  Second and third Monday. 6:00 PM High School Cafeteria
School board:  Mrs. Marsha Pleta, President                          2023
  Mrs. Tara Sparks-Gatling, Vice President.   2021
  Mrs. Patricia Cherry, Treasurer                      2021

  Mrs. Rhonda Barnes                                          2021
  Mr. William Braun, Jr.                                      2021

  Mr. John Campbell, Sr.                                     2023

  Mrs. Amy Roberts                                              2023

  Ms.  Karen Ruby                                                2023
   Dr. Dana Shiller                                                2023
Superintendent: Dr. James R. Konrad